Jak wezwać pogotowie ratunkowe?

Jak wezwać pogotowie ratunkowe? Przede wszystkim trzeba zapamiętać a najlepiej mieć wpisane do swojego telefonu numer alarmowy, który jest jeden dla wszystkich ratunkowych instytucji: policji, pogotowia oraz straży pożarnej. Często podczas wypadku potrzebne jest nie tylko pogotowie ratunkowe, ale również policja czy straż pożarna.

Numer alarmowy jest właśnie po to by przy jednym wykonaniu telefonu dyspozytor mógł poinformować wszystkie niezbędne jednostki do udzielenia pomocy poszkodowanym. Numer pogotowia kiedyś był 999 natomiast w chwili obecnej to jeden numer obsługuje wszystkie jednostki, numer na karetkę został zakwalifikowany do wszystkich innych numerów alarmowych.

Ważne jest, aby podczas rozmowy telefonicznej przekazać wszystkie niezbędne informacje o tym gdzie miało miejsce zdarzenie, co dolega poszkodowanemu, jakie są objawy, jak długo trwają. Bardzo ważne jest również to by udzielić pierwszej pomocy, niestety większość ludzi boi się tego robić, aby nie zrobić większej krzywdy poszkodowanemu i właśnie, dlatego w szkołach, miejscach pracy, ale i prywatnie udzielane są lekcje udzielania pierwszej pomocy numer na karetkę to tylko część pomocy, jaką powinien udzielić każdy z nas, zabezpieczenie miejsca wypadku oraz udzielenie pierwszej pomocy to kolejne ważne elementy.

Jeśli nie wiemy, w jaki sposób pomóc poszkodowanemu podczas rozmowy telefonicznej możemy poprosić o instrukcję, co robić do momentu przyjazdu fachowej pomocy medycznej. Być może nie zrobimy tego dobrze, ale jest duża szansa, że pomożemy poszkodowanemu przetrwać czas oczekiwania, bierność na pewno w tym nie pomoże.

.