Podstawowa opieka zdrowotna w Polsce

Podstawową opiekę nad dzieckiem sprawują rodzice, ale w kwestiach opieki medycznej sprawuje ją lekarz pediatra, który w okresie młodości jest najważniejszym lekarzem o bardzo szerokiej wiedzy, ponieważ to do niego należy postawienie diagnozy i podjęcie leczenia. Opieka medyczna i opieka zdrowotna to określenia bliskoznaczne przede wszystkim chodzi o wybór lekarza prowadzącego często nazywanego lekarzem rodzinnym czy też internistom. Podstawowa opieka medyczna to, to, co należy każdemu obywatelowi teoretycznie jest bezpłatna w praktyce jest płatna, ponieważ „należy” się osobom pracującym zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, czyli będącym ubezpieczonymi.

Co miesiąc każdy zatrudniony ma odprowadzane składki zdrowotne, dzięki czemu może korzystać z opieki medycznej. Tylko nieliczne specjalizacje nie wymagają skierowania do lekarza między innymi stomatolog jeszcze do niedawna również dermatolog czy okulista. Im większa ilość pacjentów należących do jednego lekarza prowadzącego tym dłuższy czas oczekiwania i ryzyko, że nie zostaniemy przyjęci w terminie, na którym nam zależy.

Oczywiście jest jeszcze prywatna opieka medyczna tutaj jest mniejsze lub w ogóle go nie ma ryzyko, że nie otrzymamy pomocy a wszystko, dlatego, że terminy umawiane są indywidualnie często w godzinach, w których bezpłatna opieka medyczna nie jest czynna. Za prywatną opiekę medyczną musimy zapłacić, możemy to zrobić jednorazowo lub skorzystać z pakietów prywatnych przychodni – tam do wyboru mam wachlarz specjalistów i jeśli nie pomoże nam internista z pewnością zostaniemy skierowani do odpowiedniego lekarza, który poprowadzi leczenie. Opieka medyczna jest potrzebna każdemu człowiekowi, mimo iż, na co dzień będąc zdrowym nie zastanawiamy się nad tym.

.